Centrum - Miejsce

Centrum Edukacyjno-Formacyjne - zajrzyj i dowiedz się, co pod tą nazwą tak naprawdę się kryje...

więcej informacji

Oferta programowa

Znajdziesz tu informacje na temat organizowanych lub współorganizowanych przez CEF wydarzeń, w których możesz wziąć udział

więcej informacji

Kontakt

Seminaryjna 2, 62-200 Gniezno
E-mail: kontakt@cef.gniezno.pl
Tel.: +48 61 426 46 65

Wiecej informacji

Z Janem Pawłem II o sumieniu i ładzie moralnym

Data publikacji: czwartek, 07-03-2024

Z Janem Pawłem II o sumieniu i ładzie moralnym

W środę, 6 marca, w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie odbył się kolejny wykład ks. prof. UAM dr. hab. Macieja Olczyka na temat aktualności nauczania Jana Pawła II kierowanego do rodaków podczas odwiedzin ojczyzny. Tym razem spotkanie poświęcone było obecności papieża w Polsce w roku 1995. Prelegent przypomniał, że nie była to wieloetapowa pielgrzymka, lecz jednodniowy pobyt na południu Polski w związku z wizytą apostolską, jaką papież odbywał w Czechach. Papież odwiedził wówczas Skoczów, Bielsko-Białą i Żywiec. Wizyta przebiegała pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”.

Uczestnicy wykładu mogli powrócić do treści papieskiej homilii wygłoszonej w Skoczowie, która była poświęcona ładowi moralnemu i roli sumienia.  Papież nawiązał w swoim wystąpieniu do postaci św. Jana Sankandra, kapłana zamęczonego na śmierć więzieniem i torturami m.in. za to że nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi. Motyw ten stał się dla Jana Pawła II punktem wyjścia do katechezy na temat sumienia. Przypomniał rodakom, że są powołani do formowania w sobie dojrzałego sumienia zgodnego z prawem Bożym. Wyraził przekonanie, że Polska w okresie dokonujących się przemian społecznych, gospodarczych i politycznych woła o ludzi sumienia. Papież tłumaczył, co znaczy być człowiekiem sumienia i otwarcie skrytykował fałszywe pojęcie tolerancji, za którym kryje się dyskryminacja wierzących i deptanie fundamentalnych praw osoby ludzkiej. Wezwał także polski naród do wierności krzyżowi Chrystusa niosącemu światło i moc dla kształtowania prawych sumień.

Po wykładzie nie zabrakło czasu na wymianę myśli, osobistych refleksji i podzielenie się świadectwami ze spotkań z papieżem.

Już dziś zapraszamy na kolejny wykład, który odbędzie się 3 kwietnia i będzie poświęcony wizycie apostolskiej z roku 1997. W programie tej pielgrzymki znalazło się Gniezno świętujące wraz z papieżem millennium męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

archidiecezja.pl

Pozostałe aktualności

poniedziałek 15.04.2024

niedziela 04.02.2024

czwartek 08.02.2024

niedziela 28.01.2024

środa 15.11.2023