Spotkania Małżeńskie - świadectwo

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się nowa edycja warsztatów-rekolekcji SPOTKANIA MAŁŻEŃSKIE, które trwały od 29.09 do 1.10. br.
13 par ze stażem małżeńskim od 4 do 29 lat (kilka par nie dojechało ze względu na grypę), pod okiem 3 par animatorskich i ojca karmelity, zgłębiało zasady dialogu: słuchanie przed mówieniem, dzielenie się przed dyskutowaniem, rozumienie przed ocenianiem, a przede wszystkim przebaczanie, jako możliwości poznania własnych uczuć i wzajemnych reakcji oraz próby lepszego rozumienia współmałżonka. Warsztatowa forma zajęć podczas ćwiczeń w parach pozwoliła na praktyczne zastosowanie treści wysłuchanych w prelekcjach oraz świadectwach. Pobyt w klimatycznych wnętrzach gnieźnieńskiego Centrum nadzorowanego przez ks. W. Rzeszowskiego, charakteryzował się dbałością nie tylko o kwestie bytowe uczestników, ale również o odpowiednie elementy dekoracyjne, materiały ćwiczeniowe, broszury informacyjne i niespodzianki. Perfekcyjna organizacja weekendu, przeplatająca chwile skupienia na sobie, a następnie na małżonku, pozwoliła wejść w głąb nas samych, przyjrzeć się "stanowi faktycznemu" relacji małżeńskiej, a co najcenniejsze, nauczyła radzenia sobie podczas trudnych rozmów w taki sposób, że żadne z małżonków nie czuło się obwiniane, lecz doświadczało zrozumienia i delikatności drugiej strony.
Warto było poświęcić czas, aby na nowo nabrać ufności do siebie i zdolności do głębszego dialogu. Teraz zdobyte umiejętności trzeba przekuć w nowe nawyki w relacji małżeńskiej, komunikować się bardziej świadomie, nie tracąc energii na zatruwające otoczenie rodzinne, destrukcyjne postawy, zamykające nas na dialog. Ten czas dla nas, to jakby "nowe rozdanie kart, którymi teraz będziemy grać".
Następna edycja Spotkań Małżeńskich odbędzie się w Gnieźnie już w kwietniu – wszystkim małżonkom serdecznie polecamy!

Jola i Marek

dscn0423dscn0383dscn0399dscn0400dscn0401dscn0405dscn0409

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Archidiecezji Gnieźnieńskiej
pw. św. Wojciecha w Gnieźnie

62-200 Gniezno, ul. Seminaryjna 2
www.cef.gniezno.pl
e-mail: kontakt@cef.gniezno.pl

Nr konta: PKO 52 1020 4027 0000 1302 1377 2571