Rekolekcje LECTIO DIVINA z prorokiem Jeremiaszem - świadectwo

W Centrum Edukacyjno – Formacyjnym w Gnieźnie w dniach od 3 do 6 sierpnia tego roku odbyły się rekolekcje Lectio divina "Oczyść serce, aby odnaleźć Boga". W rekolekcjach towarzyszył nam prorok Jeremiasz.
Nasza niewielka grupa (10 osób) z uwagą słuchała wprowadzeń do lectio, meditatio i oratio księdza Dariusza Larusa. Słychać było, że ksiądz mocno zaprzyjaźnił się z tym prorokiem, a wiadomo, że przyjaciele widzą więcej i głębiej. Dzięki temu i my mogliśmy lepiej poznać proroka jako kogoś, kto chce uratować miasto i ludzi w nim mieszkających.
Podczas contemplatio przed Najświętszym Sakramentem stawaliśmy przed Bogiem, który mówił do nas tymi samymi obrazami, jakimi przez czyny proroka Jeremiasza przemawiał do Izraelitów. Czuliśmy się jak glina w rękach Garncarza, płakaliśmy nad sobą, nad naszym rozbiciem i poranieniem, nad tym, że często jak ten zbutwiały pas, jesteśmy już bezużyteczni.
Ale najważniejsze, że mogliśmy na moment dotknąć uczuć i emocji Boga, który nieustannie troszczy się o niewierny lud, który płacze i boleje nad naszą niewdzięcznością i zapominaniem o Nim, który tęskni za każdym ze swych stworzeń. To On słowami proroka zapewnił nas, że jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni, a nasze słabości i wady nie są żadną przeszkodą dla Jego miłości.

To był czas łaski, czas umocnienia, czas obietnicy:
"Ukochałem cię odwieczną miłością,
dlatego też zachowałem dla ciebie łaskawość.
Znowu cię zbuduję i będziesz odbudowana,
Dziewico-Izraelu!
Przyozdobisz się znów swymi bębenkami
i wyjdziesz wśród tańców pełnych wesela." (Jr 31,3b-4)

Ela i Piotr

cef lectio divina 01 cef lectio divina 02 cef lectio divina 03 cef lectio divina 04 cef lectio divina 05 cef lectio divina 06 cef lectio divina 07 cef lectio divina 08 cef lectio divina 09

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Archidiecezji Gnieźnieńskiej
pw. św. Wojciecha w Gnieźnie

62-200 Gniezno, ul. Seminaryjna 2
www.cef.gniezno.pl
e-mail: kontakt@cef.gniezno.pl

Nr konta: PKO 52 1020 4027 0000 1302 1377 2571