Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka – grudzień 2022

W dniach 9, 10 i 11 grudnia bieżącego roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się już X edycja rekolekcji przeznaczonych dla rodziców po stracie dziecka. W rekolekcjach wzięli udział rodzice, którzy utracili dzieci na różnych etapach życia, począwszy od okresu prenatalnego, aż do dorosłości. Rekolektanci przybyli z różnych stron Polski.

Rekolekcje były czasem spotkania z Bogiem i Jego słowem na modlitwie, z innymi rodzicami, którzy podobnie cierpią, ale też z własną historią życia. Rekolekcje stworzyły przestrzeń potrzebną do spotkania i pomogły zrozumieć psychologiczne etapy procesu żałoby.

Termin rekolekcji nie został wybrany przypadkowo. Adwent dla osób, które doświadczyły straty bliskich, to wyjątkowo trudny czas. To czas pełen niepokoju i lęku przed zbliżającymi się  świętami Bożego Narodzenia. To czas, kiedy rodzice, którzy stracili dziecko, zadają sobie jedno, podstawowe pytanie: "Jak przeżyć święta bez ukochanego dziecka?"                               

Niezwykle pomocna w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie okazała się konferencja biblijna połączona z analizą bizantyjskiej ikony Bożego Narodzenia. To właśnie ta część rekolekcyjnego programu najczęściej pojawiała się w wypowiedziach podsumowujących rekolekcje. Poznanie wspomnianej ikony pozwoliło wielu rodzicom na nowe spojrzenie na wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat i dostrzeżenie prawdziwego sensu i znaczenia przyjścia na świat Zbawiciela.

Tak, jak wcześniej, i tym razem, wyjątkowo cenną częścią rekolekcyjnego czasu okazały się rozmowy z innymi  rodzicami. Dzielenie się własnymi przeżyciami przez rodziców, którzy przeszli już trudną drogę żałoby i nauczyli się żyć po śmierci dziecka pokazało, iż mimo doświadczenia potężnej straty, małymi krokami można odzyskać pełnię życia.

X edycja rekolekcji dla rodziców, którzy stracili dziecko była niezwykłym czasem. To czas nostalgii, ale i budującej zadumy, ukojenia i próby  zrozumienia tego, co się stało… Kolejny raz okazało się jak ważny i potrzebny był ten czas, by pośród mroku żałoby mogło pojawić się Boże światło nadziei.

20221211 02 20221211 01 20221211 03

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Archidiecezji Gnieźnieńskiej
pw. św. Wojciecha w Gnieźnie

62-200 Gniezno, ul. Seminaryjna 2
www.cef.gniezno.pl
e-mail: kontakt@cef.gniezno.pl

Nr konta: PKO 52 1020 4027 0000 1302 1377 2571