W dniach 20-22.10.2017 w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbyły się rekolekcje medytacyjne: "Modlitwa ciszy i miłosnej obecności". Ta niszowa, jakby się wydawało, duchowość zgromadziła zaskakującą dla organizatora i uczestników liczbę 30 osób. Pomysłodawcą, organizatorem i prowadzącym rekolekcje był ks. Dariusz Larus, duszpasterz CEF, którego przygoda z medytacją chrześcijańską trwa już od ponad dwudziestu lat.

Zaproszenie na rekolekcje było skierowane dla osób zmęczonych i przepracowanych, z mnóstwem spraw na głowie. Jeden z uczestników stwierdził: "wczoraj jeszcze byłem w Los Angeles", inny "w tym tygodniu przeżyłem najintensywniejszy czas w mojej pracy zawodowej", kolejny: "w ten weekend zapewne bym pracował gdyby nie przyjazd tutaj". Wszyscy zgromadzili się jednak nie tylko, by odpocząć, ale i poznać tę nową dla siebie formę modlitwy oraz zobaczyć, czy po "chrześcijańsku" da się medytować, bo opinie jakie słyszeli przed wyjazdem były ostrzegające, lub w stylu "różne dziwne rzeczy trafiają dziś do Kościoła". Obawy, co do rekolekcji wyrażali również sami uczestnicy w swoich wypowiedziach dodając, że okazały się one całkowicie bezpodstawne. Trzy Eucharystie ze spontaniczną modlitwą wiernych i przyjmowaniem Komunii pod dwiema postaciami, adoracja Najświętszego Sakramentu, codzienna Jutrznia i Kompleta, sobotnia Koronka do Bożego Miłosierdzia, rozwiały wszystkie obawy i wątpliwości.

Każda sesja medytacyjna rozpoczynała się znakiem krzyża i modlitwą, po której spokojnym głosem ks. Dariusz wprowadzał uczestników w historyczne źródła medytacji chrześcijańskiej, których należy szukać u ojców pustyni polecających "przeżuwanie" słów czerpanych z Biblii. Jeśli medytowali dawni Ojcowie Pustyni – mnisi chrześcijańscy – to czemu dzisiaj medytacja jest obca w kręgach polskiego Kościoła? Do medytacji zachęcał Jan Kasjan, wzmianki na tej temat znajdują się też w jednej z najstarszych reguł zakonnych - w regule św. Benedykta, u ojców pustyni i wiążą się one ze św. Makarym i jego uczniem Ewagriuszem z Pontu, którzy w nawiązaniu do biblijnych przykładów wzywali imienia Jezusa i jego zmiłowania, wiedząc, że tylko w tym Imieniu dane jest nam zbawienie. Podczas medytacji modliliśmy się modlitewną formułą: "Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną" albo odniesieniem do Samego imienia "Jezus".

Świadomi swojego ciała i oddechu, w pozycji siedząco-klęczącej na stołeczkach medytacyjnych trwaliśmy przy Jezusie Mistrzu. Prowadzący prosił o uważność zarówno na siebie, jak i na bliźniego. Każde z działań miało nam pozwolić doświadczyć Bożej obecności. Zostaliśmy wyprowadzeni ze swoich domów "na pustynię". Całemu spotkaniu towarzyszyła budująca, przyjazna i wspólnotowa atmosfera, którą zapewne inicjował szczery i częsty uśmiech rysujący się na twarzy prowadzącego, jego troska i uwaga poświęcana każdemu z uczestników. Wyjeżdżaliśmy bez pośpiechu, wypoczęci, niektórzy ze stołeczkami medytacyjnymi i postanowieniem praktykowania medytacji w domu, ze świadomością pożytecznie zmarnowanego czasu na “nic nie robieniu”, bo medytacja to święta bezczynność, to modlitwa osoby miłującej skoncentrowanej na Bogu, której wystarcza świadomość Bożej obecności i trwanie w niej.

Piotr Drop

medytacja01medytacja02medytacja03medytacja04medytacja05

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się nowa edycja warsztatów-rekolekcji SPOTKANIA MAŁŻEŃSKIE, które trwały od 29.09 do 1.10. br.
13 par ze stażem małżeńskim od 4 do 29 lat (kilka par nie dojechało ze względu na grypę), pod okiem 3 par animatorskich i ojca karmelity, zgłębiało zasady dialogu: słuchanie przed mówieniem, dzielenie się przed dyskutowaniem, rozumienie przed ocenianiem, a przede wszystkim przebaczanie, jako możliwości poznania własnych uczuć i wzajemnych reakcji oraz próby lepszego rozumienia współmałżonka. Warsztatowa forma zajęć podczas ćwiczeń w parach pozwoliła na praktyczne zastosowanie treści wysłuchanych w prelekcjach oraz świadectwach. Pobyt w klimatycznych wnętrzach gnieźnieńskiego Centrum nadzorowanego przez ks. W. Rzeszowskiego, charakteryzował się dbałością nie tylko o kwestie bytowe uczestników, ale również o odpowiednie elementy dekoracyjne, materiały ćwiczeniowe, broszury informacyjne i niespodzianki. Perfekcyjna organizacja weekendu, przeplatająca chwile skupienia na sobie, a następnie na małżonku, pozwoliła wejść w głąb nas samych, przyjrzeć się "stanowi faktycznemu" relacji małżeńskiej, a co najcenniejsze, nauczyła radzenia sobie podczas trudnych rozmów w taki sposób, że żadne z małżonków nie czuło się obwiniane, lecz doświadczało zrozumienia i delikatności drugiej strony.
Warto było poświęcić czas, aby na nowo nabrać ufności do siebie i zdolności do głębszego dialogu. Teraz zdobyte umiejętności trzeba przekuć w nowe nawyki w relacji małżeńskiej, komunikować się bardziej świadomie, nie tracąc energii na zatruwające otoczenie rodzinne, destrukcyjne postawy, zamykające nas na dialog. Ten czas dla nas, to jakby "nowe rozdanie kart, którymi teraz będziemy grać".
Następna edycja Spotkań Małżeńskich odbędzie się w Gnieźnie już w kwietniu – wszystkim małżonkom serdecznie polecamy!

Jola i Marek

dscn0423dscn0383dscn0399dscn0400dscn0401dscn0405dscn0409

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyły się rekolekcje dla par rejonowych Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie filii pelplińskiej, obejmującej archidiecezje: gdańską, gnieźnieńską i warmińską oraz diecezje: bydgoską, elbląską, pelplińską i toruńską.

Rekolekcje odbyły się w dniach 6-8 października i zostały zorganizowane przez parę filialną – Dorotę i Piotra Jasińskich, a poprowadzili je Marta i Jan Nadolni wraz z moderatorem rejonowym DK ks. Hubertem Wiśniewskim. W rekolekcjach wzięło udział 16 małżeństw, które od września tego roku rozpoczęły pełnienie posługi par rejonowych. Podczas konferencji była mowa m.in. o zadaniach jakie należą do wszystkich par odpowiedzialnych, a także o szczegółowych zadaniach i cechach pary rejonowej oraz sposobach jej wybierania. Najważniejszym punktem każdego dnia była Eucharystia. Jak piszą uczestnicy: "w czasie rekolekcji Pan przypomniał wszystkim o zaufaniu do Niego w słowach, które skierował do św. Piotra: «tego co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później będziesz to wiedział» i dał obietnicę, że o cokolwiek Go poprosimy na modlitwie dla małżeństw z naszego rejonu, da nam to. Módlmy się wspólnie o potrzebne łaski za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i Niepokalanej Matki Kościoła".

Agnieszka i Piotr Zaporowscy

rek dk gniezno 20171006

W Centrum Edukacyjno – Formacyjnym w Gnieźnie w dniach od 3 do 6 sierpnia tego roku odbyły się rekolekcje Lectio divina "Oczyść serce, aby odnaleźć Boga". W rekolekcjach towarzyszył nam prorok Jeremiasz.
Nasza niewielka grupa (10 osób) z uwagą słuchała wprowadzeń do lectio, meditatio i oratio księdza Dariusza Larusa. Słychać było, że ksiądz mocno zaprzyjaźnił się z tym prorokiem, a wiadomo, że przyjaciele widzą więcej i głębiej. Dzięki temu i my mogliśmy lepiej poznać proroka jako kogoś, kto chce uratować miasto i ludzi w nim mieszkających.
Podczas contemplatio przed Najświętszym Sakramentem stawaliśmy przed Bogiem, który mówił do nas tymi samymi obrazami, jakimi przez czyny proroka Jeremiasza przemawiał do Izraelitów. Czuliśmy się jak glina w rękach Garncarza, płakaliśmy nad sobą, nad naszym rozbiciem i poranieniem, nad tym, że często jak ten zbutwiały pas, jesteśmy już bezużyteczni.
Ale najważniejsze, że mogliśmy na moment dotknąć uczuć i emocji Boga, który nieustannie troszczy się o niewierny lud, który płacze i boleje nad naszą niewdzięcznością i zapominaniem o Nim, który tęskni za każdym ze swych stworzeń. To On słowami proroka zapewnił nas, że jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni, a nasze słabości i wady nie są żadną przeszkodą dla Jego miłości.

To był czas łaski, czas umocnienia, czas obietnicy:
"Ukochałem cię odwieczną miłością,
dlatego też zachowałem dla ciebie łaskawość.
Znowu cię zbuduję i będziesz odbudowana,
Dziewico-Izraelu!
Przyozdobisz się znów swymi bębenkami
i wyjdziesz wśród tańców pełnych wesela." (Jr 31,3b-4)

Ela i Piotr

cef lectio divina 01 cef lectio divina 02 cef lectio divina 03 cef lectio divina 04 cef lectio divina 05 cef lectio divina 06 cef lectio divina 07 cef lectio divina 08 cef lectio divina 09

Nadchodzące wydarzenia

N Pn Wt Śr Cz Pt So
1
2
6
7
8
9
13
14
15
16
19
20
23
24
25
27
28
29
30